Brak sprawnej kanalizacji, zawodny system elektryczny i niepewne konstrukcje budynków. Dwie rodziny z piątką dzieci, z podwarszawskiego Józefowa żyły w skrajnie trudnych warunkach. Ich losy postanowiła zmienić firma zrzeszona w Stowarzyszeniu Wykonawców Elewacji. Marbud zdecydowała się wybudować nowe domy dla rodzin.

– W Marbud wierzymy w odpowiedzialność – za firmę, pracowników i otoczenie, w którym działamy. Dlatego realizując kolejne inwestycje staramy się robić coś na rzecz lokalnych społeczności. Chcemy zostawić coś trwałego i dobrego dla ludzi, którzy żyją w sąsiedztwie. Historia dwóch rodzin mieszkających nieopodal budowy osiedla w podwarszawskim Józefowie poruszyła nas, dlatego zdecydowaliśmy się wybudować dla nich nowe domy – wyjaśnia Mariusz Tyczka, właściciel firmy Marbud Inwestycje Budowlane Sp. z o.o., firmy zrzeszonej w SWE, która zainicjowała akcję.

Dotychczasowe lokum, w którym mieszkały dwie rodziny z piątką dzieci nie pozwalał na ich normalne funkcjonowanie. Spękane ściany zewnętrzne, także nośne, przeciekający dach, brak wentylacji wraz z pojawiającym się zagrzybieniem ścian oraz brak kanalizacji – to tylko część problemów, z którymi na co dzień musieli mierzyć się mieszkańcy.

By spełnić marzenia rodzin o nowym, bezpiecznym domu potrzebne było miejsce. Działki na budowę nowych budynków przekazał krewny rodzin, a Marbud w realizację zaangażował swoich stałych partnerów. Kenpol przekazał styropian podłogowy, płyty kartonowo-gispowe i OSB. Domur dostarczył stal i pustaki. Top Dach zapewnił blachodachówkę, a Budet – beton. Budową obu domów oraz przeprowadzeniem całego procesu inwestycyjnego zajęła firma Marbud. Łączny koszt realizacji wyniósł ponad 550 000 zł i został w całości pokryty przez zaangażowane w proces firmy.

Takie działania pokazują, że kluczem do sukcesu jest współpraca między firmami i troska o otoczenie, na terenie którego pracujemy. Bez chęci pomocy nie udałoby się zrealizować działań w Józefowie.

Dzięki bezinteresownej współpracy kilku firm powstały dwa domy, z których każdy ma 35m2, plus poddasze, które można zaadaptować na dwa, dodatkowe pokoje. To zdecydowanie więcej niż poprzednie lokum obu rodzin. Teraz każda z nich ma własny, bezpieczny dom, wyposażony we wszystkie niezbędne udogodnienia i może zacząć nowy etap w życiu.